top of page

Biz Kimiz

Pazarcılıkla iş hayatına başlayan Şefik Şimşir'in 2009 yılında kurduğu Umut 14Tarım Ürünleri, bugün Ankara Toptancı Halinde 3 tahsis yeri ile iş hayatına devam etmektedir.

FİNİKE PORTAKALI

Finike Portakalı lezzetini Finike yöresine has iklim yapısından alır. Temmuz ayında kuzeyden gelen serin hava ile güneyden gelen ılık havanın ova üzerinde yoğunlaşarak oluşturduğu yoğun nemin sıcak hava ile birleşmesi Finike portakalına has aromayı oluşturmasına neden olur.

Finike Portakalı'nda, portakalın dokusuyla suyunu oluşturan minik keseciklerin dışındaki beyaz lifler yenmek üzere kabuktan atılmadığı takdirde bile portakalla beraber tüketilmesi çok kolaydır. Lifler sadece C vitamini açısından değil, selülozik maddeler bakımından da çok zengindir. Sindirim siteminin daha aktif çalışmasına katkı sağladığı gibi ayrıca liflerin ishal ya da kabızlığı önlediği de bilinmektedir.

Finike portakalı dışındaki diğer portakalları yedikten sonra posayı atma hissi duyulur. Finike Portakalı suyuyla, kabuğuyla, lif yapısıyla, kokusuyla ve eşsiz aromasıyla diğerlerinden farklıdır.

Dünyada ve ülkemizde portakallar diyarı olarak bilinen Finike'nin meşhur portakalı, California Üniversitesi'nin dünya çapında yaptığı bilimsel araştırmada birinci oldu.

Ayrıca, Finike Portakalı Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret ile tescillenen ilk ve tek portakaldır.

En popüler sebzelerden biri olan domates, aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içeriğiyle en faydalı gıdalar arasında yer almaktadır. Domatesin sağlığa faydaları, sebzeye kırmızı rengini veren ve güçlü bir antioksidan olan “likopen” adlı bileşenden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini, beta karoten ve E vitamini içeren domates kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek ve kanseri önlemek için tavsiye edilen gıdalar arasında ilk sıralarda gelmektedir. 
TOPATAN KAVUNU
Kavunun naif kokusu ve hoş tadı yanında sağlık açısından da bir çok faydası vardır. İçerdiği yüksek derecede vitamin ve besinler yardımıyla sağlıklı bir yaşam için katkı sağar.  Kavun A, B ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Bunun dışında bol miktarda B vitamini kompleksi içerir B1 ( tiamin), B3 (niasin) B5 (pantetokin asit) ve B6 (pridoksin) içermektedir. Bunlara ek olarak E ve K vitaminlerini de içermektedir.
bottom of page